СЪСТЕЗАНИЯ "31 МАЙ - СВЕТОВЕН ДЕН БЕЗ ТЮТЮНЕВ ДИМ"
Всяка година на 31 май Световната здравна организация (СЗО) и партньорите ú отбелязват Световния ден без тютюнев дим, поставяйки във фокус здравните рискове, свързани с употребата на тютюн и застъпвайки се за ефективни политики за намаляване на неговата консумация.
Страните членки на СЗО създават този ден през 1987 г., за да привлекат вниманието на света към тютюневата епидемия и към предотвратимите смърт и заболявания, причинени от тютюнопушенето.
Някои ключови факти
- Тютюнът убива до половината от употребяващите го.
- Тютюнът убива близо 6 милиона души всяка година. Над 5 млн. от тези смъртни случаи са резултат от директна употреба на тютюн, докато над 600 000 са резултат от пасивното пушене, на което са били изложени непушачите.
- По света има 1 милиард пушачи, като близо 80% от тях живеят в страни с ниски и средни доходи.
- Употребата на тютюневи продукти се увеличава в световен мащаб, въпреки че намалява в някои страни, където доходите са високи.
- Тютюнът е причинил 100 милиона смъртни случая през ХХ век. Ако сегашната тенденция се запази, смъртните случаи през ХХІ век могат да достигнат 1 милиард.
- Ако не бъдат предприети мерки, смъртните случаи, свързани с тютюн, ще се увеличат до над 8 милиона годишно до 2030 г. Повече от 80% от тези смъртни случаи ще бъдат в страните с ниски и средни доходи.
За Световния ден без тютюнев дим 2014 СЗО и партньори призовават всички страни да повишат данъците върху тютюна.
Според Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна (WHO FCTC) държавите трябва да въведат данъчни и ценови политики за тютюневите продукти като начин да се намали консумацията на тютюн. Изследванията показват, че по-високите данъци са особено ефективни за намаляването на тютюневата употреба сред хората с по-ниски доходи и за предпазването на младежите от тютюнопушене. Увеличение на данъците, което повишава цените на тютюна с 10%, намалява консумацията му с около 4% в страните с високи доходи и с до 8% в страните с ниски и средни доходи.
Освен това се смята, че повишаването на акцизите върху тютюна е най-рентабилната мярка за контрол над него. Световният здравен доклад от 2010 г. сочи, че повишаване на акцизите с 50% ще донесе малко над 1,4 милиарда американски долара в допълнителни фондове в 22 страни с ниски доходи. Ако тези пари бъдат използвани за здраве, държавните разходи за здравеопазване в тези страни може да се повишат с до 50%.
Цели
Основната цел на Световния ден без тютюнев дим е да допринесе за предпазването на сегашното и бъдещите поколения не само от опустошителните последствия за здравето, дължащи се на тютюна, но и от социалните, на околната среда и икономически бедствия от употребата на тютюн и излагане на тютюнев дим.
Специфичните цели на кампанията през 2014 г. са:
• Правителствата да повишат данъците върху тютюна до нива, които намаляват неговата консумация.
• Отделните хора и гражданските обществени организации да насърчават техните правителства да повишат данъците върху тютюна до нива, които намаляват неговата консумация.
Употребата на тютюн е единствената най-предотвратима причина за смърт в световен мащаб и в момента е отговорна за 10% от смъртните случаи сред пълнолетните по света.
Източник: http://www.who.int/campaigns/no-tobacco-day/2014/event/en/
Hits: 2470